سبک زندگی

جت لگ یا پرواززدگی یعنی چی

بیماری جت زدگی (Jet Lag) ناشی از پروازهای طولانی، بر اثر عبور مسافر از مناطق جغرافیایی متعدد پدید می آید و سبب اختلال در ساعت فیزیولوژیکی طبیعی بدن می شود. خستگی، کوفتگی، کسالت و ناتوانی در خواب رفتن از علائم بارز این بیماری بشمار می آید.

اما به طور کل، توانایی خوابیدن در هواپیما به یک چالش همیشگی برای مسافران تبدیل شده است؛ عده اندکی هستند که از همان شروع پرواز به سادگی به خواب می روند اما برای بسیاری از مردم خواب راحت در هواپیما امری غیر ممکن به نظر می رسد.

واژه پرواز چشم قرمز Red eye flight که درباره پروازهای آخر شبی است که از غرب به سمت شرق یا برعکس انجام می گیرند نیز به همین مفهوم اشاره دارد. روش های ویژه ای وجود دارند که باعث می شوند اختلاف زمانی بین دو بخش از زمین به چشم نیاید و خوابیدن در پروازهای طولانی کمی آسان تر شود.

به این ترتیب اگر عازم سفری دور و دراز با هواپیما هستید و میل دارید برای داشتن خواب بهتر در سفر، پیشنهاد می کنیم در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا نکته های مهم از تنظیم خواب در سفر را بدانید.

وقت خواب خود را قبل از سفر تنظیم کنید

برنامه ریزی خواب خود را قبل از پرواز به گونه ای تنظیم کنید که وقتی به مقصد رسیدید، با وقت محلی آنجا هماهنگ تر باشید. این موضوع که تنظیم ساعت بیولوژیکی و اضافه یا کم کردن یک ساعت در روز تا رسیدن به وقت محلی مقصد، بسیار موثر می باشد ثابت شده است.

برای بیشتر پروازهایی که مثلا از سواحل شرقی آمریکا به اروپا انجام می گیرند و وقت محلی مقصد بین 5 تا 7 ساعت جلوتر است، بهتر است از چند روز قبل از سفر، زمان خواب خود را هر شب یک ساعت به جلو بکشید و دیرتر بخوابید.

برای مثال، پنج روز قبل از سفر، به جای خوابیدن در نیمه شب، ساعت 11 شب به رختخواب بروید و همین طور ادامه بدهید تا شب قبل از پرواز، بتوانید ساعت 7 شب بخوابید. ممکن است این ساعت به نظر خیلی زود بیاید، اما باعث می شود زمانی که به مقصد می رسید حس بهتری داشته باشید.

در پروازهایی که از شرق به غرب صورت می گیرند، این الگو را می بایست به صورت عکس در پیش بگیرید. یعنی هر شب یک ساعت دیرتر به رختخواب بروید. بنابراین سفر به غرب آسان تر از سفر به شرق خواهد بود؛ زیرا راحت تر می توانید خودتان را به دیر خوابیدن وفق بدهید تا زود خوابیدن.

زمانی که در هواپیما هستید، کم بخورید و کم بنوشید

بعضی از غذاها به تنظیم خواب در سفر کمک می کنند. اما بهتر است به جای خوردن چیزی که شما را خواب آلود کند، روش دیگری به کار ببرید و فقط زمانی که گرسنه هستید غذا بخورید. بیش از اندازه نخورید و از مصرف زیاد کافئین یا الکل خودداری کنید. نوشیدنی به مقدار کم بنوشید؛ زیرا نوشیدن بیش از حد ممکن است در کیفیت خواب شما تاثیر بگذارد. زمانی که به مقصد رسیدید، می توانید نوشیدنی کافئین دار مصرف کنید.

وقتی به مقصد رسیدید، مانند مردم آنجا رفتار کنید

بهترین راه برای داشتن خواب بهتر در سفر این است که وقتی به مقصد می رسید سعی کنید مانند مردم آنجا بخورید و بخوابید. سعی کنید برنامه ریزی خواب خود را با سرعت هر چه تمام تر با وقت محلی تنظیم کنید. برای مثال، در روز اول رسیدن به مقصد، یک چرت کوتاه بزنید؛ اما سعی کنید در طول روز تا آنجایی که امکان دارد بیدار بمانید.

وقت غذا خوردن خود را نیز با وقت غذا خوردن مردم همان منطقه تنظیم کنید. ممکن است بدنتان به شما بگوید که گرسنه نیستید؛ اما بهتر است سعی خودتان را بکنید. مهم ترین کاری که می بایست انجام دهید این است که بویژه در اولین روزهای رسیدنتان به مقصد، کمی ورزش کنید. ورزش کردن و تحرک هم به خوابیدن شما و هم به سلامتی شما کمک می کند.

در استفاده از موارد کمکی خواب دقت کنید

برای تجربه یک خواب راحت در سفر، بهتر است از داروهای کمکی برای خوابیدن استفاده نکنید. برخی از این داروها ممکن است نشانه های بیماری جت زدگی (Jet Lag)، خستگی، حالت تهوع، سردرد و کمبود تمرکز را در شما به وجود بیاورند.

خوابیدن عمیق و طولانی مدت ممکن است باعث تحرک کمتر و در نتیجه لخته شدن خون در رگ ها شوند و اگر اتفاقات اضطراری غیر مترقبه در حین پرواز به وجود بیایند، مسافرانی که از این داروها استفاده کرده اند به اندازه کافی برای داشتن عکس العمل مناسب و نجات جان خود هوشیار نباشند. اگر واقعا مجبور به استفاده از این دارو ها هستید، آنها را به مقدار بسیار کم و تنها در اولین روزهای سفر خود استفاده کنید.

به هر پیشنهاد یا نصیحتی عمل نکنید

اگر به دنبال راه حل های دیگر برای تنظیم خواب در سفر خود هستید، دستگاه های تکنولوژیکی مانند ماسک ها و هدفن های ویژه خواب را می توانید تهیه کنید. بسیاری از این دستگاه ها دارای نور هستند که ثابت شده است نقش مهمی در تنظیم خواب ایفا می کند.

اما دستگاه ها و امکاناتی هم وجود دارند که به شما قول خواب بهتر می دهند؛ اما مورد ارزیابی واقع نشده اند و مفید بودن آنها ثابت نشده است. بنابراین بهتر است قبل از خریدن و استفاده از این دستگاه ها یا امکانات خاص، با افراد متخصص و آگاه در این زمینه مشورت کنید.

تارا قهرمانی

تارا قهرمانی هستم، عاشق نویسندگی هستم و پنج ساله که تو حوزه های مختلف تکنولوژی، مد و فشن و... فعالیت میکنم. ممنون میشم نظرتون رو درمورد مقالاتی که نوشتم از قسمت درج دیدگاه بهم بگید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا