سلامت

فواید قهوه برای اسپرم

تاثیر قهوه بر اسپرم چیه

فواید قهوه برای اسپرم یکی از پراهمیت‌ترین موضوعاتی می‌باشد که کمتر دربارهٔ قهوه مورد توجه قرار گرفته‌است. قهوه برای کیفیت مایع منی، پیش‌بینی کننده باروری مردان، پیشنهاد شده‌است که در سراسر جهان در حال کاهش است. در میان سایر فاکتورهای سبک زندگی، مصرف قهوه/کافئین مردانه برای تأثیر بر پارامترهای مایع منی، بلکه یکپارچگی DNA اسپرم نیز فرض شد

برای جمع‌بندی شواهد یک بررسی سیستماتیک از مطالعات مشاهده ای در رابطه بین مصرف قهوه/کافئین و پارامترهای باروری مردان از جمله ضعیف شدن اسپرم، یکپارچگی DNA اسپرم‌ها، کیفیت منی و زمان بارداری بانوان انجام داده‌ایم.

خواص قهوه برای اسپرم

حدود ۳۰ مقاله معتبر گزارش شده از اطلاعات مشاهده ای در مورد مصرف قهوه / کافئین و نتایج تولید مثل را بازیابی کرده‌ایم. به‌طور کلی، تعداد مردان ۱۹٬۹۷۰ نفر بودند.

به نظر نمی‌رسد که در اکثر مطالعات پارامترهای منی تحت تأثیر دریافت حداقل کافئین از قهوه، چای و نوشیدنی‌های کاکائو باشد. چیزی که قابل مشاهده است، تأثیر منفی نوشیدنی‌های حاوی کولا و نوشابه‌های حاوی کافئین بر کاهش حجم، تعداد و غلظت منی را نشان می‌دهد.

در مورد نقص DNA اسپرم، به نظر می‌رسید که مصرف کافئین با آنوپلوئیدی و شکستگی DNA همراه است، اما با سایر نشانگرهای آسیب DNA ارتباط ندارد. سرانجام، نوشیدن قهوه در مردان در برخی از مطالعات (نه همه)، با طولانی شدن زمان بارداری همراه بود.

این متون نشان می‌دهد که مصرف کافئین، احتمالاً با آسیب رساندن به DNA اسپرم، ممکن است بر عملکرد تولید مثل مردان تأثیر منفی بگذارد. اما همچنان شواهد حاصل از مطالعات اپیدمیولوژیک در مورد پارامترهای منی و باروری، غیرقطعی است.

همان‌طور که می‌دانید کافئین در قهوه، چای، نوشابه‌های انرژی زا یا معمولی و شکلات یافت می‌شود. کافئین به راحتی می‌تواند از غشای بیولوژیک عبور کند و به سرعت در بدن پخش شود. مولکول کافئین به راحتی توسط بدن انسان جذب می‌شود، تقریباً ۱۰۰ درصد فراهمی زیستی در صورت استفاده از راه خوراکی و طی ۱۵–۴۵ دقیقه پس از مصرف در خون به اوج خود می‌رسد.

کافئین دارای تعدادی اثرات بیولوژیکی فراوانی است، از جمله این اثرات می‌توان به تحریک سیستم عصبی مرکزی مغز، افزایش ترشح کاتکول آمین، شل شدن عضلات و افزایش ضربان قلب، اشاره کرد. طی تحقیقات به عمل آمده مصرف کافئین دارای اثرات مثبت و منفی بر سلامتی دارد. مصرف متوسط کافئین ممکن است در برخی از بیماری‌های سیستم قلبی عروقی و متابولیسم کربوهیدرات‌ها و لیپیدها تأثیرات مثبت داشته باشد.

مقادیر بیش از حد مصرف کافئین در برخی از بیماری‌ها از جمله انواع بیماری‌های قلبی عروقی شریانی، آریتمی، نارسایی قلبی، دیابت، بیماری کبد و حتی بیماری پارکینسون، ممکن است منجر به اثرات مخرب سلامتی شود. از نگرانی‌های ویژه افزایش مصرف این ماده، افزایش مصرف نوشیدنی‌های انرژی زا است که سرشار از کافئین هستند که در بین جوانان بسیار محبوب شده‌است.

تأثیرات منفی قهوه بر روی اسپرم

مصرف کافئین در مردان با مقادیر زیاد با هورمون جنسی (SHBG) در ارتباط مستقیم است. این فرضیه مطرح استکه کافئین باعث تغییر سلول‌های سرتولی در پروفایل گلیکولیتیک و اکسیداتیو می‌شود و این امر در توانایی تولید مثل مردان تداخل ایجاد می‌کند. با این وجود، اثرات مضر احتمالی کافئین همچنان اثبات نشده‌است.

کافئین ممکن است به‌طور غیر مستقیم یا مستقیم بر غدد جنسی تأثیرات مخرب داشته باشد. علاوه بر این، فرضیه مصرف قهوه نه تنها بر پارامترهای مایع منی، بلکه بر یکپارچگی DNA اسپرم نیز تأثیر دارد.

این جنبه از اهمیت زیادی برخوردار است، با توجه به این موضوع که آسیب DNA اسپرم افراد هم می‌تواند از طریق آسیب بیضه از جمله استرس اکسیداتیو مشخص گردد. شواهد موجود نشان می‌دهد که نمونه‌های مایع منی حاوی درصدی از سلول‌های پراکنده DNA بالای آستانه حیاتی، از موفقیت بارداری کاسته شده‌اند.

نوشیدن بیش از حد قهوه

یک پزشک باروری در مرکز پزشکی باروری در اقیانوس آرام در ونکوور به نام دکتر Caitlin Dunne، می‌گوید تحقیقات نشان داده‌است که مصرف متوسط کافئین هیچ تأثیری منفی بر تعداد و کیفیت اسپرم ندارد، اما مصرف مناسب ۳۰۰ میلی‌گرم یا فقط حدود دو فنجان قهوه است.

برای افرادی که واقعاً عاشق قهوه خوردن هستند، کافئین اضافی می‌تواند اثر نامطلوبی داشته باشد. یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ در Nutrition Journal نشان داد که مردانی که بیش از چهار فنجان قهوه در روز می‌نوشند، نسبت به مردانی که قهوه نمی‌نوشند، دارای اسپرم‌های غیرطبیعی بیشتری هستند.

تارا قهرمانی

تارا قهرمانی هستم، عاشق نویسندگی هستم و پنج ساله که تو حوزه های مختلف تکنولوژی، مد و فشن و... فعالیت میکنم. ممنون میشم نظرتون رو درمورد مقالاتی که نوشتم از قسمت درج دیدگاه بهم بگید.

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا