سلامت

مزوتراپی چیست

مزوتراپی چیست و چه کاربردی دارد

مزوتراپی چیست: داشتن پوستی صاف و به دور از هرگونه مشکلات پوستی، آرزوی هر فردی است از این رو بسیاری از افراد به دنبال راهی برای جوانسازی و زیبایی پوست خود هستند.

با پیشرفت علم پزشکی روش‌های نوین بسیاری برای جوانسازی پوست به وجود آمده‌است که یکی از بهترین آنها، مزوتراپی (mesotherapy) است. این روش درمانی، یکی از جدیدترین متدهای علم پزشکی محسوب می‌شود.

از مزوتراپی برای آبرسانی پوست، از بین بردن سلولیت، جوانسازی پوست و… استفاده می‌شود. از مزوتراپی به عنوان یک درمان موضعی پوست یاد می‌شود و در از بین بردن مشکلات پوستی بسیار کاربرد دارد.

موادی که از طریق مزوتراپی به زیر پوست تزریق می‌کنند، بسته به مشکل پوستی شما متفاوت بوده و ممکن است با توجه به نیاز پوست، آنزیم، عصاره گیاهی و… به زیر پوست تزریق کنند. در ادامه به بررسی بیشتر این روش درمانی نوین خواهیم پرداخت.

معرفی مزوتراپی

مزوتراپی (mesotherapy) از دو واژه لاتین به معنای لایه میانی تشکیل شده و همان‌طور که از نام این روش درمان پیداست، در مزوتراپی لایه میانی پوست مورد درمان قرار می‌گیرد.

این روش درمانی راهی برای برطرف کردن مشکلات پوست بوده و در دسته درمان‌های تزریقی جای دارد. با توجه به تشخیص پزشک و نیاز پوست بیمار، موادی به لایه میانی پوست تزریق می‌شود.

مواد تزریق شده می‌تواند شامل: عصارهای گیاهی، آنزیم‌ها، داروها، هورمون‌ها، ویتامین‌ها و… باشند. تشخیص مواد مورد نیاز پوست شما تنها توسط پزشک انجام می‌شود و توصیه می‌کنیم مزوتراپی را در کلینیک‌های معتبر پزشکی انجام دهید.

از این روش درمانی بسیار عالی، در گذشته و طب سنتی نیز استفاده می‌شد به عنوان مثال یک دکتر فرانسوی در قرن ۱۲ میلادی از این روش برای تزریق داروهای گیاهی به زیر پوست استفاده می‌کرده‌ است و امروزه از همان شیوه درمانی به صورت نوین تر استفاده می‌شود.

طبق تحقیقات صورت گرفته مزوتراپی برای درمان ریزش مو بسیار مؤثر واقع شده و یک راه موفق برای درمان ریزش مو و جوانسازی پوست به‌شمار می‌رود.

فواید و کاربرد مزوتراپی

مزوتراپی یک روش درمانی است که بر روی برطرف کردن و درمان مشکلات پوستی استفاده میشود که تأثیر شگفت انگیزی دارد. در این روش مواد تزریقی، به صورت مستقیم به زیر پوست تزریق می‌شوند.

با استفاده از این روش، تأثیر فوق‌العاده آن را بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی متوجه خواهید شد. تأثیر بی نظیر مزوتراپی تنها با مواد تزریقی نیست، بلکه سوزن‌های وارد شده به پوست، تأثیر خوبی بر روی جوانی پوست دارند.

ممکن است بپرسید چگونه این عمل امکانپذیر است؟

برای تزریق مواد به پوست، سوزن را تا لایه میانی پوست وارد می‌کنند که باعث آسیب جزئی به این لایه می‌شود پوست برای برطرف کردن این آسیب جزئی، شروع به ساخت سلول‌های جدید و ترشح کلاژن می‌کند. ساخت سلول‌های جدید و ترشح کلاژن باعث ترمیم بافت پوست و در نتیجه جوانسازی آن می‌شود.

از مزوتراپی برای موارد زیر استفاده می‌شود:

 1. حذف چربی در نواحی مانند شکم، ران، باسن، بازو و صورت
 2. درمان سلولیت‌های پوستی
 3. برطرف کردن چین و چروک و خطوط صورت
 4. درمان جوش‌های فعال
 5. درمان جای جوش
 6. درمان جای زخم زایمان
 7. جوانسازی پوست
 8. سفت کردن پوست شل
 9. روشن کردن رنگ پوست با استفاده از رنگدانه‌های طبیعی
 10. تقویت و درمان ریزش مو
 11. ازبین بردن غبغب
 12. و…

در مزوتراپی از چه موادی استفاده می‌شود؟

همان‌طور که گفتیم، در مزوتراپی برای تزریق موادی مانند ویتامین‌ها، آنزیم‌ها، فاکتور های رشد و همچنین از سوزن هایی بسیار نازک استفاده می‌شود و به کمک این سوزن مواد را به لایه میانی یعنی مزودرم انتقال می‌دهند.

در واقع هدف اصلی مزوتراپی، برطرف کردن مشکلاتی مانند گردش خون ضعیف و التهابات پوستی است که باعث بروز مشکلات می‌شوند.

با توجه به تشخیص پزشک مواد تزریق شده می‌توانند متفاوت باشند. به‌طور معمول از مواد زیر برای تزریق در مزوتراپی استفاده می‌شود:

 1. داروهایی که باعث گشادی عروق خونی می‌شوند مانند آنتی‌بیوتیک‌ها
 2. هورمون‌های مورد نیاز بدن مانند کلسی تونین و تیروکسین
 3. آنزیم‌هایی مانند کلاژناز و هیالورونیداز که باعث ترمیم بافت پوست می‌شوند.
 4. عصاره‌های گیاهی
 5. ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز بدن

قیمت مزوتراپی

هزینه مزوتراپی با توجه به تعداد جلسات و موادی که به پوست تزریق می‌شود، متفاوت است و نمی‌توان به‌طور دقیق قیمت را ذکر کرد.

برای تعیین قیمت باید به کلینیک‌های زیبایی مراجعه کنید و قیمت را از آنها بپرسید. مزوتراپی به دلیل اینکه در دسته درمان‌های زیبایی قرار دارد، شرکت‌های بیمه هزینه آن را پوشش نمی‌دهند.

پیش از انجام مزوتراپی، یک جلسه به صورت رایگان نزد دکتر خواهید رفت تا انتظارات خود از مزوتراپی را به او بگوید. پس از بررسی پزشک، قیمت نهایی به شما اطلاع داده می‌شود.

بر اساس تشخیص پزشک، ممکن است به شما بگوید که، یک هفته از مصرف داروهایی مانند آسپرین و داروهای ضد التهابی خودداری کنید؛ زیرا مصرف این داروها باعث خونریزی در طول مزوتراپی می‌شود.

در طول جلسات مزوتراپی چه اتفاقی می‌افتد؟

پیش از شروع هر جلسه ممکن است پزشک یک پماد بی‌حس کننده بر روی نواحی که می‌خواهد تزریق را انجام دهد، بمالد، در برخی از موارد چون بیمار درد خاصی احساس نمی‌کند، این پماد روی نواحی مورد نظر مالیده نمی‌شود.

سپس پزشک با استفاده از یک سوزن بسیار ظریف، تزریق مواد به زیر پوست را انجام می‌دهد. این سوزن ممکن است به یک مخزن به اسم تفنگ مکانیکی متصل باشد تا بتوان تمام تزریقات را پشت سر هم انجام داد.

بسته به نیاز پوست شما، ممکن است این تزریقات از عمق ۱ تا ۴ میلیمتری پوست انجام شوند. زاویه تزریق مواد به زیر پوست متفاوت است و ممکن است در ناحیه‌های مختلف، زاویه‌های متفاوتی را به کار گیرد. میزان مواد تزریقی، بازم بستگی به نیاز بدنتان دارد و مقدار آن را پزشک تشخیص می‌دهد.

اثر مزوتراپی را در جلسه اول مشاهده خواهید کرد اما برای تأثیر گذاری مطلوب باید چندین جلسه مزوتراپی را ادامه دهید. جلسات مورد نیاز برای اثرگذاری مطلوب، بین ۳ تا ۱۵ جلسه بوده فاصله میان این جلسات بین ۷ تا ۱۰ روز است.

هر زمان که پوست شما شروع به جوانسازی و ترمیم خود کرد، فاصل بین جلسات از ۱۰ روز به ۱۴ روز و پس از آن به ماهی یک بار تغییر خواهد کرد.

عکس قبل و بعد مزوتراپی صورت
عکس قبل و بعد مزوتراپی صورت

میزان تأثیرگذاری مزوتراپی چقدر است؟

مزوتراپی در مقایسه با دیگر روش‌های موجود برای از بین بردن چربی‌های بدن، جوانسازی پوست و… تأثیرگذاری بیشتری دارد. برای انجام مزوتراپی نیاز به بیهوشی و جراحی سنگین نیست و این کار با یک بی‌حسی ساده قابل انجام است.

طبق تحقیقات صورت گرفته، بسیاری از افراد از انجام مزوتراپی راضی بوده‌اند و گفته‌اند عوارضی برای آنها به همراه نداشته‌ و همچنین این افراد معتقد بودند که با انجام مزوتراپی مشکلات آنها به صورت کامل برطرف شده و دیگر بازنگشته اند.

مزوتراپی یکی از روش‌های بسیار خوب برای جوانسازی پوست از بین بردن چربی‌های اضافه بدن و لاغری محسوب می‌شود. این روش یک راه درمانی عالی برای افرادی است که قصد لاغر شدن در مدت زمان کوتاهی دارند. با مزوتراپی چربی‌های اضافه بدن شما از بین خواهند رفت و دیگر از چاقی خود رنج نخواهید برد.

مقایسه مزوتراپی و لیپوساکشن

مزوتراپی یک جایگزین عالی برای جراحی زیبایی لیپوساکشن به‌شمار می‌رود. در لیپوساکشن پزشک با بیهوشی کامل بیمار، چربی‌های ناحیه شکم، ران، باسن، پهلو و… را با استفاده از وارد کردن یک لوله نازک پلاستیکی به زیر پوست، بیرون می‌کشد.

دوره نقاهت این عمل زیبایی سنگین ۶ هفته طول خواهد کشید و خطرات جبران ناپذیری برای بدن به همراه دارد. همچنین هزینه این روش درمانی در مقایسه با مزوتراپی بسیار بیشتر است. از خطراتی که لیپوساکشن برای بدن به همراه دارد می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • آسیب‌های عصبی و عروق خونی
 • عفونت
 • سوختگی
 • و…

مزوتراپی مانند لیپوساکشن یک عمل خطرناک نیست و برای انجام آن هیچگونه برشی بر روی پوست ایجاد نمی‌شود. همچنین هزینه این روش بسیار مناسب تر از لیپوساکشن است.

عوارض و خطرات مزوتراپی

افرادی که مزوتراپی را در کلینیک‌های معتبر انجام داده‌اند، معتقد هستند که مزوتراپی عوارضی برای آنها به همراه نداشته‌است؛ اما اگر مزوتراپی در مراکز غیر معتبر و توسط افراد ناشی انجام شود، ممکن است عوارضی مانند موارد زیر برای شما به همراه داشته باشد:

 • سردرد
 • حالت تهوع
 • حساسیت
 • کبودی
 • خونریزی بسیار کم
 • زخم شدن محل تزریق
 • سرخی و خارش محل تزریق
 • و…

بسیاری از افراد بلافاصله پس از انجام مزوتراپی می‌توانند به انجام فعالیت‌های روزانه خود بپردازند ولی برخی دیگر ممکن است به دلیل وجود درد در محل تزریق، نیازمند استراحت باشند. اما جای نگرانی نیست و درد در ناحیه تزریق موقت و گذراست.

آیا مزوتراپی در درمان ریزش مو مؤثر است؟

از مزوتراپی علاوه بر از بین بردن چربی‌های اضافه بدن، جوانسازی پوست و…، برای درمان ریزش مو بر اثر آلوپسی استفاده می‌شود.

در این مورد، عصاره‌های گیاهی، ویتامین‌ها و مواد مغذی مورد نیاز مو را، به پوست سر تزریق می‌کنند. در درمان ریزش مو با مزوتراپی:

 • تعادل هورمونی در داخل فولیکول‌های مو اصلاح می‌شود.
 • مواد مغذی و ویتامین‌های مورد نیاز را به موها می‌رساند.
 • گردش خون در ناحیه پوست سر را افزایش می‌دهد.

جمع‌بندی

با پیشرفت علم و به وجود آمدن روش‌های بسیار برای زیبایی پوست و برطرف کردن مشکلات پوستی بدن، مزوتراپی جایگاه ویژه ای در علم پزشکی پیدا کرده‌است.

این روش برای جوانسازی پوست و از بین چربی‌های اضافه بدن بسیار مؤثر بوده و عوارضی برای بدن به همراه ندارد. مزوتراپی جایگزین بسیار خوبی برای جراحی‌های پرخطر زیبایی مانند لیپوساکشن است.

توصیه می‌کنیم مزوتراپی را در کلینیک‌های زیبایی و توسط یک پزشک متخصص انجام دهید.

تارا قهرمانی

تارا قهرمانی هستم، عاشق نویسندگی هستم و پنج ساله که تو حوزه های مختلف تکنولوژی، مد و فشن و... فعالیت میکنم. ممنون میشم نظرتون رو درمورد مقالاتی که نوشتم از قسمت درج دیدگاه بهم بگید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا